Az idén sikerült kiküszöbölni a dinnyepiacon a korábbi évekre jellemző zavarokat a Magyar Dinnye Szövetség, valamint a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) együttműködésének köszönhetően - mondta Mártonffy Béla, a FruitVeB ügyvezető igazgatója.
Az együttműködés elsősorban a biztonságos piaci ellátást célozza, vagyis hogy a vevő a megfelelő időben jó minőségű árut kapjon. Fel kívánnak lépni a nem kívánatos piaci jelenségek ellen is, megakadályozva például egyes piaci szereplők árletörő tevékenységét. A szakember szerint az előzetesen becsült adatokhoz képest tizenöt-húsz százalékkal kevesebb dinnye termett az idén, az össztermés várhatóan nem éri majd el a kétszázezer tonnát.
A piaci konszolidációnak köszönhetően a Magyar Dinnye Szövetséghez tartozó termelők az árujukat hat-nyolc forinttal többért tudták eladni, mint azok, akik alkalmanként értékesítették a felvásárlóknak. A szövetséghez tartozók átlagosan harminckét-harmincöt forintos kilogrammonkénti árat kaptak gyümölcsért, míg az egyedileg értékesítők huszonöt-huszonhét forintot.
A magyar dinnye mintegy hatvan százalékát külföldön értékesítik. Kedvezőtlen, hogy a német és az osztrák vásárlók általában a "legvégsőkig" kitartanak a mediterrán termelők mellett, és csak annak elfogytával vásárolják a magyar dinnyét. Cseh- és Lengyelországban ugyanakkor keresik a magyar árut.
Békés megyében, ahol a hazai dinnyemennyiség mintegy ötven százaléka terem, a hónap közepére az idei termés mintegy nyolcvan százalékát már leszüretelik. Ezt követően kerül majd piacra egyebek között a hevesi, a szabolcsi és a tolnai dinnye. Jelenleg a piacokon és a boltokban kilencven-százötven forintért juthatnak hozzá a vásárlók a görögdinnyéhez.
AGROLINE