Címlap

Bejelentkezés


Nem vette át a tejesek petícióját az EU

Rovat(ok):

Ötezer, az unió minden részéből érkezett gazdálkodó tiltakozott a luxemburgi Kirchbergben az EU agrárpolitikája ellen. A tüntetők petíciót kívántak átadni az unió mezőgazdasági biztosának, ám az senki sem vette át.

A tüntetés ideje alatt szinte megbénult a környék élete. A gazdálkodók mintegy ötszáz traktort is magukkal hoztak, elsősorban a környező Franciaországból, Németországból, Hollandiából és Belgiumból.

Padraig Walshe, a Copa, az egyik legjelentősebb uniós gazdaszervezet elnöke a tejágazat válságáról beszélt. Az árak mélyponton vannak, a tej felvásárlási ára némely EU-országban már az 1983-as szintet közelíti, ráadásul a termelési költségek is jelentősen növekedtek az elmúlt években. "Akták helyett tettekre, beszéd helyett intézkedésre van szükség" - állt a transzparenseken.

Pekka Pesonen, a Copa-Cogeca főtitkára szerint a gazdademonstrációra azért volt szükség, mert az unióban nem csak a bürokratikus intézkedésekkel ellehetetlenített tejágazat van bajban, hanem a sertéstartás és a húsfeldolgozás is. Vagyis nemcsak a tejválság megoldását, hanem a hús- és sertésszektor bajainak orvoslását is napirendre kell tűzni.

Magyarországról egy busznyi gazdálkodó vett részt a tiltakozó megmozduláson. Oláh Endre, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének megbízottja elmondta: ők is osztják azt az álláspontot, hogy a tejtermelők helyzete tarthatatlan, és az uniónak felül kell vizsgálnia jelenlegi, a tej termékpályával kapcsolatban folytatott politikáját. A kvótaalapú támogatást ötven százalékkal meg kell emelni, az export-visszatérítést is jelentősen, mintegy felével kell növelni, emellett az uniónak be kell fagyasztania az országok kvótamennyiségét.

A tüntetők petíciót kívántak átadni Mariann Fisher Boelnak, az unió mezőgazdasági biztosának az agrárgondok mielőbbi megoldása érdekében, de az iratot senki sem vette át. A demonstráció jelentős rendőri jelenlét mellett, alapvetően békésen zajlott.


AGROLINE