A mezőgazdaság és az élelmiszeripar a jelenlegi gazdasági körülmények között húzóágazattá válhat, és a válságból az egyik kivezető utat jelentheti - hangoztatta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter Budapesten, sajtótájékoztatón.
Hozzátette: a magyar mezőgazdaság múlt évi exportteljesítménye elérte az 5,7 milliárd eurót, az import pedig csak 3,8 milliárd euróra rúgott. Vagyis az agrárgazdaság pozitív szaldója csaknem elérte a kétmilliárd eurót.
Ez a tendencia az idei első negyedévben sem tört meg, azaz az élelmiszerfogyasztás számottevően nem csökkent a globális gazdasági válság hatására sem.
A miniszter közölte, Budapesten június 20-23. között rendezik meg a "Globális kihívások és lokális válaszok" címmel az Élelmiszer- és Agrárgazdasági Világfórumot. A nemzetközi tanácskozást és tudományos szimpóziumot a IAMA, azaz a Nemzetközi Élelmiszer- és Agrárgazdasági Szövetség rendezi a magyar fővárosban az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottságának segítségével, az FVM támogatásával.
Vajda László főosztályvezető, a IAMA elnöke elmondta: az idén 19-edszer sorra kerülő rendezvény a davosi világgazdasági fórumhoz hasonlatos az agrárgazdaságban. A mostani rendezvény azt kívánja sugallni, hogy az agrárágazat a világgazdasági válságból az egyik kivezető utat, kitörési pontot jelentheti. A fogyasztás ugyanis e területen nem esett vissza, sőt a népesség növekedésével várhatóan emelkedni is fog.
Gráf József aláhúzta: Magyarország számára a nemzetközi szakmai fórum megrendezése igen fontos, mert ebben a térségben először kerül sor ilyen rendezvényre. Ez a miniszter szerint azt jelenti, hogy a kelet-közép-európai régió felértékelődik az agrárszakemberek elitje számára.
Gráf József közölte: a konferenciára jelentkezők száma mintegy 400 fő, ők 52 országból érkeznek, igen fontos, hogy a résztvevők között egyetemisták is lesznek.
A fórumon nyolc kiemelt témakörrel foglalkoznak majd a résztvevők, egyebek mellett a globális kihívások és lokális válaszok kérdéskörével, továbbá a közép-európai országok válaszaival a globális kihívásokra, a kereskedelem szerepével az élelmiszerláncon belül, továbbá a kormányzati politikák befolyásával az élelmiszer- és agrárgazdaságokra.
Molnár Pál, a szervező bizottság társelnöke közölte: a konferencia megrendezése mintegy 500 ezer dollárba kerül, amelyből a magyar kormány a rendezvényt csak a nyitó fogadás költségeivel támogatja. A szervező bizottság társelnöke eredményként könyvelte el, hogy a konferencia résztvevőinek többsége nemcsak a tanácskozásra érkezik Magyarországra, hanem ezt követően több napot is hazánkban tölt.
AGROTREND