Címlap

Bejelentkezés


Megegyezés au EU-kínai termékbiztonságról


EU-kínai termékbiztonsági emlékeztetőt írtak alá, majd háromoldalú, magas szintű termékbiztonsági tanácskozást tartottak az unió, Kína és az Egyesült Államok részvételével hétfőn Brüsszelben.
A Meglena Kuneva fogyasztóvédelmi és Andrula Vasziliu egészségügyi EU-biztos, illetve Vej Csüan-csung (Wei Chuanzhong), a kínai Állami Minőségellenőrzési Hivatal alelnöke által aláírt memorandum az élelmiszer- és a növényegészségügyi kérdések terén ír elő határokon átnyúló, megerősített ellenőrzést. Az emlékeztető alapján továbbfejlesztik az előző, 2006-os memorandumban kialakított EU-kínai RAPEX-rendszert ("veszélyes árucikkek gyorsriasztási rendszere") olyan mechanizmusokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy Kína közvetlenül hozzáférjen az EU "táplálék és élelmiszer gyorsriasztási rendszeréhez" (RASFF), különösen olyan esetekben, amelyek Kínát is érintő riasztási adatot tartalmaznak. Az új memorandum közös adminisztratív fellépést ír elő érzékeny termékcsoportok vonatkozásában.
Kuneva értékelése szerint az új emlékeztető átláthatóbbá teszi a minőségellenőrzési folyamatokat, és jó lépést jelent a helyes irányba. "Az európai polgárok a pénzükért meg akarják kapni a piacon a megfelelő értékű árut, és választási lehetőségre tartanak igényt, de soha nem a biztonság rovására" - mondta. A kétoldalú aláírás után tartott háromoldalú megbeszélésen Kuneva, Vej Csüan-csung és Nancy Nord, az amerikai fogyasztói termékbiztonsági bizottság elnöke azt vitatta meg egymással, miként lehetne globális szinten is javítani a termékek biztonságát. Ilyen trilaterális megbeszélés az első volt a maga nemében.
Uniós szakilletékesek szerint a termékek globális előállítási folyamatában nagyon fontos, hogy nemzetközi együttműködéssel biztosíthassák a nyomon követhetőséget, ami a termékbiztonsági szempontok érvényesítésének alapvető feltétele. A tavalyi sorozatos termékvisszahívások után az EU a Kínával való termékbiztonsági együttműködés szorosabbra fűzését kezdte szorgalmazni, a fogyasztói bizalom megszilárdítása érdekében.
Az FDA irodát nyit Kínában
Az amerikai élelmiszer és gyógyszer biztonsági hatóság, a Food and Drug Administration (FDA) három irodát nyit Kínában e héten, hogy ezzel is hozzájáruljon az Egyesült Államokba irányuló kínai termékek biztonságának fokozásához. Az FDA első ízben létesít külföldön irodát, az elsőt szerdán Pekingben nyitja meg, utána Kantonban és Sanghajban létesül képviselet. A két ország fogyasztóinak védelmét célozza az irodalétesítés. Az irodákban 13 alkalmazott dolgozik majd, de az FDA vezetése nem ismertette részletesen, miből áll majd a munkájuk. A közelmúltban gyerekjátékoktól kezdve az élelmiszerekig több kínai termékkel kapcsolatban merültek fel súlyos biztonsági problémák. Az amerikai hatóság a későbbiekben Indiában és Közép-Amerikában is irodákat tervez nyitni. A RAPEX-rendszer kimutatásai szerint az elmúlt években az EU egységes piacáról visszavont termékek csaknem ötven százaléka kínai eredetű volt. Ez természetesen a Kínából érkező fogyasztási cikkek óriási kereskedelmi forgalmából is adódik - például az európai piacon található játékok kb. nyolcvanöt százalékát Kínában gyártották. Tekintettel arra, hogy a Kínából importált termékek biztonságának kérdése nem csupán az Európai Unióban, hanem az Egyesült Államokban is nagyobb figyelmet kapott, az utóbbi időben az uniós és az amerikai hatóságok fokozták együttműködésüket, és Kínában tett együttes látogatás során, illetve képzési támogatással igyekeztek elősegíteni a termékbiztonság ügyét.
AGRÁRHÍREK