A Magyar Agrárkamara szerint az idei év első negyedévében az értékesítésben 20-30 százalékos visszaesésről számoltak be a borosgazdák az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A Magyar Agrárkamara csütörtöki közleménye szerint a szőlőtermesztők is hasonló problémákkal küzdenek: több gazdálkodó a tavalyelőtt eladott szőlő árához sem jutott hozzá, a tavalyi kifizetések is sok helyen csúsznak. A szőlőtermelők a termelési költségek csökkentésére törekszenek idén, mivel a tavalyi év alacsony felvásárlási árai, a borospincék és a tárolók telítettsége, a piac stagnálása nem jövedelmező borpiaci év képét vetít előre - teszik hozzá.
amara szerint a gazdálkodók egy része megoldásként felhagyna a szőlőtermesztéssel, "míg szerencsére jóval többen bizakodnak, és a kivágások helyett stratégiaváltásban, összefogásban és a gazdálkodói tevékenység diverzifikálásában, például a bortermelés mellett a minőségi borturizmusba való bekapcsolódásban gondolkodnak".
A közlemény szerint a korábbi években tapasztaltakhoz képest a szőlővesszők jól teleltek, és bár a fejlődésben lemaradás látszik, a jelenlegi tavaszias időjárás kedvező, így a hónap közepe felé már országszerte várható a rügypattanás.
Az idei tél enyhe volt, fagykárokkal nem kell számolni a szőlőkertekben. Ezzel szemben, ahol tavaly lisztharmat és peronoszpórafertőzés történt, már most lemosó permetezést kell végezniük a gazdáknak. A gyomirtás és a talajmunkák, a kötözés és támrendszer javítása folyamatos - állapítja meg a Magyar Agrárkamara.
SZABAD FÖLD