Érdemes lesz figyelniük a gazdáknak, alaposan megkeverednek ugyanis az eddig bevált borelnevezések - derült ki a gyöngyösi főiskolán rendezett legutóbbi borászati konferencián.
A helyi szakemberek előtt Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára részletezte a borpiaci újdonságokat a szabályozás terén. Elhangzott: elindult a borpiaci reform második szakasza, változnak az elnevezések.
A jelenlegi asztali, tájbor, minőségi és védett borok helyett három kategóriába sorolják majd a nedűket. Lesz földrajzi megjelölés nélküli, továbbá ellenőrzött földrajzi megjelenésű választék, melyet nyolcvan százalékban a névadó körzetből származó termésből kell megérlelni. A harmadik csoporthoz már száz százalékban helyben termett italokra lesz szükség, ezek lesznek a védett borok. 2011-ig kell átalakítani az elnevezéseket, ebben a termelői csoportokra bízzák a döntést az illetékesek. Nagy kérdés, mely földrajzi nevek lesznek valóban keresettek a piacon, amellett, hogy egyébként esetleg jól csengenek - mondta a szakember. Mindez egyértelműbb tájékoztatást jelent a vásárlóknak.
- Minél távolabb megyünk a tőkétől, annál kevesebb lesz az információnk a bor eredetéről. Sokan ezt kihasználva olcsó olasz bort hoznak be, bekeverik, s azt adják el magyar áruként. Ahol erre fény derült, ott bezárattuk a vétkes üzemeket. Bár van javulás, 250 ezer hektónyi olasz bor lehet még mindig a magyar piacon - jegyezte meg előadásában a főtitkár.
Hozzátette: azt javasolja a borlobbi, hogy a külföldi borokat behozó vállalkozások ne csak évente egyszer, hanem havonta legyenek kötelesek jelenteni forgalmi adataikat a hatóságok felé. Azt is kezdeményezik, hogy kétféle forgalombahozatali járulék legyen a jelenlegi egységes, literenkénti öt forint helyett: az olcsóbb boroknál ugyanennyi maradna, az esetenként több ezer forintot kóstáló fajtáknál viszont jóval több.
S persze a válság is téma volt: a borászati szakemberek tudják, hogy termékük nem alapélelmiszer, így veszélyben lehet a piac. Idén már változtak a trendek, a vevők az olcsóbb, de tisztes minőségű borokat keresik a boltok polcain. Az olcsóbb külföldi borok viszont megdrágultak, ezek helyét foglalhatják el egyes magyar borok - vélik az ágazat szereplői.
Dr. Barócsi Zoltán, a főiskola főborásza az egyik rendezőként megemlítette: ez a program is része volt a 675 éves Gyöngyös rendezvénysorozatnak. A KRF számára fontos, hogy egyfajta helyi közvetítő szerepet felvállalva összehozzák a termelőket a döntéshozókkal - egészítette ki a szakember.
HEOL