Csaknem egy időben jelentette be az orosházi Merian Zrt. baromfi-feldolgozó és a kanadai Linamar autóipari és mezőgazdasági gépgyártó, hogy megválnak 210, illetve 700-750 dolgozójuktól.
Az első lépés biztos, a második cégnél még próbálnak valami kiutat keresni.
A térségben lévő Pannolúd Kft. 170 embert küld el a baromfivágójából.
A Linamarnál a bejelentett leépítés az utolsó megoldási lehetőség, a cég megpróbál munkahelymegtartó pályázatokra jelentkezni, tervezik a négynapos munkahét bevezetését is, és évközi leállásra is sor kerülhet - mondta Ivanics János, vezérigazgató az MTI-nek. A cég pénzügyi pozíciója erős, de ahhoz, hogy ezt megtartsa drasztikus intézkedésekre van szükség.
A vállalat rendelései az utóbbi hónapokban oly mértékben visszaestek, hogy a már bevezetett költségcsökkentő intézkedések ellenére önerőből nem tud úrrá lenni a problémákon, ekkora létszámot nem tud fenntartani. A válság a Linamar mindkét üzletágában, az autóiparban és a mezőgazdasági gépgyártásban is érezteti hatását.
Pedig tavaly decemberben a 31,7 milliárd árbevételű cég még 5 milliárd forint értékű kapacitás- és munkahelybővítő beruházást jelentett be, melyből 4 milliárd meg is valósult.. A géppark megrendelésre vár.
Más a helyzet a város másik nagy termelő üzemében. A Merian Zrt. felszámolás alatt áll, s 450 főből most fokozatosan 210 embernek szűnik meg a munkája.
Orosházától nem is olyan messze, szintén bajba kerültek egy baromfi-feldolgozó munkásai. A Mezőkovácsházán a Pannonlúd Kft. a napokban tette közzé, hogy végrehajtja a még tavaly decemberben bejelentett leépítést.
A cég – vélhetően a hazai tömött liba és kacsapiac szűkülése miatt – leáll a hízott vízibaromfi vágásával, s csak pecsenyekacsát és libát fog vágni. Ez viszont kevésbé kézimunkaigényes munka, ezért a 400 dolgozójából 170-re nem lesz szüksége.
SZABADFÖLD