Címlap

Bejelentkezés


Ötödével emelkedett tavaly a méhészek árbevétele

Rovat(ok):

MÉZ0312

Mintegy 20 százalékkal 17-18 milliárd forintra nőtt tavaly a méhészeti ágazat árbevétele, amelynek 90 százaléka exportból származott - közölte az MTI-vel Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke.

Emlékeztetett rá, hogy Magyarországon a méz felvásárlási árait a nemzetközi mézpiac határozza meg, amely már 2008 nyara óta történelmi csúcson van: több mint fél éve elérte a kilónkénti 3 dollárt, de volt, hogy meg is haladta azt. A dollár pedig az utóbbi hónapokban folyamatosan erősödött.

Az áremelkedésben szerepet játszott az is, hogy egyre kevesebb méhcsalád termel mézet a világon, így a folyamatosan emelkedő kereslet meghaladja a termelést.

Az európai mézcsomagolók egyre inkább a kelet-európai méhészek felé fordulnak, a forint gyengülése pedig kedvez a magyar méhészeknek.

Ugyancsak árfelhajtó hatása volt annak, hogy a világ élelmiszer-biztonságért felelős hatóságai tavaly a korábbinál sokkal nagyobb hangsúlyt fektettek a mézminőség ellenőrzésére, fellépnek a mézhamisítás mindkét módja a minőség- és az eredethamisítás ellen is.

A szakember hozzátette: a múlt év nyara óta a belföldi mézfelvásárlási árak is jelentősen emelkedetek, az akácméz kilójáé 580 forintról 950 forintra, a virágmézé pedig 400 forintról 650-re. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a magyar termelők többsége még az áremelkedés előtt, a világpiaci árakhoz viszonyítva nyomottabb árakon értékesítette mézét, így nem tudta maximálisan kihasználni a világpiac kínálta lehetőségeket.

Magyarországon az éves egy főre eső mézfogyasztás mintegy 50 dekagramm, elmarad a 80 dekagrammos uniós átlagtól. Az 5.000 tonna belföldi fogyasztásból mintegy 500-800 tonna az import, de Magyarországra tavaly ennél sokkal több, közel 3.000 tonna méz érkezett. Ez a mézmennyiség nem a magyar fogyasztók asztalára került, mert az import nagy részét – feldolgozva - kivitték az országból.

Tavaly a kedvezőbb időjárásnak köszönhetően, jobb lett a méztermés, mint 2007-ben. Ez főleg a nyári, az akác utáni virágokról gyűjtött mézekre igaz elsősorban, például a napraforgóra, a hársra. Az országban tavaly mintegy 28 ezer tonna mézet termeltek, ebből 25.500 tonnát exportáltak.

A magyar méhészeknek az idén kedvez a téli időjárás és a piaci feltételek is - vélte Bross Péter.



AGROTREND