Címlap

Bejelentkezés


Túl kell élni a nehéz időket - interjú Gráf Józseffel

Rovat(ok):

Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter tartott gazdafórumot tegnap Pécsen. A kiemelt feladatokról adott interjút a Dunántúli Naplónak.

-Az idei évben mi a legfontosabb teendője a hazai gazdáknak?

- Röviden szólva az, hogy túl kell élni a gazdasági válság okozta nehéz időszakot. Kiemelt feladat lesz befejezni a megkezdett beruházásokat. Ezzel kapcsolatosan jó hír, hogy az Európai Unió jóváhagyta a már elbírált támogatások 20 százalékának előlegként történő kifizetését. Ez komoly segítséget jelent a fejlesztő gazdák számára, mert a juttatás kifizetésével gyakorlatilag mentesülnek a drága bankhitelek felvételétől az önerő biztosítása érdekében.

- Az ágazati támogatásokat illetően hogyan alakul idén a termelők helyzete?

- Az agrárium szereplői számára biztosított uniós földalapú támogatás összege ettől az évtől tíz százalékkal emelkedik. Ez a fejlemény, illetőleg az euróban számolt támogatás összegét megfejelő jelenlegi árfolyamnyereség eredményeként úgy vélem, hogy idén a gazdák a tavalyihoz hasonló mértékű támogatáshoz juthatnak. A két említett forrás ugyanis kompenzálja az úgynevezett top-up támogatások címén elvont, mintegy 33 milliárd forintnyi juttatást.

- A hazai gazdák közül most a tejtermelők vannak a legnehezebb helyzetben. Hogyan próbálnak meg segíteni rajtuk?

- A felvásárlási támogatási szint emelése mellett a gazdák évközi kiadásait csökkentettük néhány adminisztratív könnyítéssel. Piaci szempontból ennél többet jelenthet viszont, hogy kiterjesztettük a hazai iskolatejprogramot, és az élelmiszersegély-program fő eleme is a tej lesz, ami stabilizálhatja a gazdák helyzetét.

- Hogy áll a magyar árut a hazai üzletekbe kezdeményezés ügye?

- A szakértői tárgyalások a héten lezárultak, gyakorlatilag aláírás előtt áll a háromoldalú megállapodás. Kiemelt jelentőségűnek tartom, hogy a termelők és feldolgozók mellett a kereskedők is bekapcsolódtak a mindenki számára előnyös együttműködésbe. A program a második félév elején indul majd, és a Gazdaságkutató Intézet ellenőrzi rendszeresen az előirányzott 80 százalékos szint teljesülését.

- Mi a véleménye a MAGOSZ szociális bolthálózat kezdeményezéséről?

- Az előbbihez hasonlóan üdvözlendőnek tartom, csakúgy, mint a magyar áruk boltjának hálózatát, mert a hazai agrárium, illetőleg élelmiszeripar számára teremtenek új piaci lehetőséget.

- A közelmúltban Japánban járt több agrárágazat képviselőivel. Milyen tapasztalatokkal tért haza?

- Baranyai szempontból is jó hír, hogy a Pick pécsi gyárának kapacitásaira alapozva remek üzletet kötött nagy mennyiségű tőkehús szállítására. A japán, illetve a távol-keleti térség piaca kiemelt, jól fizető, pénzes piacnak számít, a sertéshús - azon belül a mangalicatermékek - mellett komoly érdeklődést tapasztalhattam a magyar baromfi, illetőleg a magas kategóriájú boraink iránt.


AGROLAND