A magyar tejpiacon az utóbbi hetekben tovább nőtt a feszültség: nem állt meg az árak esése, a szabadpiaci tej ára literenként 40 forint, ami a költségek kétharmadát sem fedezi - állapítja meg a Magyar Agrárkamara (MAK) az ágazat helyzetét elemző értékelésében.
A krízishelyzetre utal az is, hogy a felvásárlók csupán egy, vagy jó esetben néhány hónapra kötnek felvásárlási szerződést a tehenészetekkel, sok termelő pedig már a vemhes üszőit is exportálja - teszik hozzá. A MAK emlékeztet: tavaly az év elején még 98 forint volt egy liter tej átlagos felvásárlási ára. Most ez az ár literenként csak 55-66 forintot, már akinek van szerződése.
Sok tejipari cég ugyanis csak egy hónapra köt szerződést, s nem is mindenkivel. Így aztán számos termelő szerződés nélkül maradt, s tőlük már csak 40 forintért veszik meg a tejet literenként. Ez a 75 forint körüli önköltséghez képest igen kevés, a tejtermelők hónapok óta csak veszteséget állítanak elő.
Az agrárkormányzat tavaly az év elején jelentette be, hogy magyar és uniós intézkedés-csomaggal együttesen segítheti ki a bajból az ágazatot. Ezek nem valósultak meg, illetve az uniós intézkedések közül egy sem hat közvetlenül a magyar tejtermelőkre, inkább a tejfeldolgozók számára igénybe vehető.
A Magyar Agrárkamra szerint tarthatatlan a mostani állapot, s olyan folyamatok indultak el, amelyek veszélyeztetik a hazai tejellátást.
A köztestület hangoztatja: Magyarország nem engedheti meg magának, hogy a magyar lakosság tejellátását importra alapozza a következő években. Ezért a Magyar Agrárkamara felkéri a tej termékpálya szereplőit, hogy mielőbb hozzanak az ágazat érdekeinek megfelelő, gyorsan ható intézkedéseket, s ne csak a pillanatnyi gazdasági érdekeik szerint cselekedjenek - tartalmazza a közlemény.
AGROLINE