Címlap

Bejelentkezés


Emelkedik a méz ára, reálértéken mégis csökken

Rovat(ok):

MÉZ

Az euró-forint árfolyam változása, illetve a tavalyi rossz termőév miatt a méz ára valóban emelkedett - erősítette meg információinkat Kiss Tamás, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) Békés megyei szaktanácsadója. Mindez azonban reálértéken még mindig csökkenést jelent a méhészek számára, miközben a termelők dolgát továbbra is nehezíti, hogy az édes ínyencséget hamisítják.

A kereskedők kétféleképpen járnak a tilosban. Az eredethamisítás során az akácmézhez valamilyen külföldi virágmézet kevernek, de akácként értékesítik. A minőséghamisítás során viszont adalékanyaggal, például répacukorral vegyítik a terméket.

Az OMME tavaly is elvégeztetett egy vizsgálatot Németországban, amelyből kiderült, hogy a bolti mézek jelentős része hamis, de érdemi előrelépés nem történt. Igaz, az egyre inkább érezhető, hogy a vevők nagy része a termelőkhöz fordul, ha valódit akar vásárolni. Az üzletekben kapható mézekkel szemben kialakult egyfajta óvatosság, ezért is keresik egyre többen a biztosan eredetit.

Kiss Tamás érdeklődésünkre elmondta, hogy az adatok szerint nem csökken a méhészek száma, igaz, ebben annak a folyamatnak is szerepe lehet, hogy gyakran egy-egy családban többen is kiváltják az őstermelői igazolványt, hogy ezzel mérsékeljék a terheket.

Az akácmézért átlagosan 770 forintot, a virágmézért 570 forintot kínálnak kilogrammonként. A Békés megyei méz túlnyomó részét, 70-80 százalékát kiviszik az országból, hiszen a minőségi magyar ínyencség roppant népszerűnek számít a nemzetközi piacon.


AGROLAND