Címlap

Bejelentkezés


Szentes védené a paprikáját

Rovat(ok):

Két éven belül az Európai Unió által is elismert földrajzi eredetvédelmet jelentő logóval díszíthetik termékeiket a Szentes környéki zöldségtermelők.

„Megkezdtük a szentesi paprika eredetvédelmére vonatkozó eljárást, amely hosszú folyamat lesz, várhatóan két év múlva születhet döntés az ügyben” – mondta lapunknak Ledó Ferenc, a Dél-alföldi Kertészek Szövetkezetének (DélKerTÉSZ) elnöke. Az ötszáz tagból álló termelői értékesítő szervezet az eredetvédettségtől azt várja, hogy prémiumterméknek nyilvánítsák a szentesi paprikát, amelyet azután magasabb áron értékesíthetnek. „Szentestől mintegy harminc kilométeres sugarú körben jelöltük ki azt a területet, amelyre érvényes lenne a földrajzi védettség. A köztudatban szentesi paprika néven ismert fajta kilencvennyolc százalékát itt termelik” – mondta Ledó Ferenc. Szentesen a paprikát a 18. század vége óta termesztik, bolgárkertészek honosították meg. A két világháború között az országban termelt paprika nyolcvan százaléka származott ebből a térségből. Ledó Ferenc szerint a védettség kritériumának mindenben megfelelnek, azonban szeretnék, ha földrajzi oltalom alá helyeznék a szentesi paprikát, amely több mint a védettség. „Itt már nemcsak a tradíció, a növény múltja, hanem a termesztés hagyománya is számít. A hetvenes évektől fóliasátrakban termelték a paprikát, korábban pedig szabadföldi termesztés folyt” – mondta Ledó Ferenc, aki szerint a fóliák miatt lehet, hogy az oltalom helyett csak a földrajzi védettséget kapják meg. Az elnök szerint a mai napig népszerű „márka” a szentesi, amelynek nevével gyakran visszaélnek. „Az általunk forgalmazott csomagolóanyagba már más cégek termékei is kerültek, olyan vállalkozásoké, amelyek igen messze fekszenek Szentestől” – mondta.

A paprikát jellegzetes magyar zöldségnek tartják a hazánkba látogatók, annak ellenére, hogy a növény Mexikóból származik. Innen jutott el Amerika melegebb klímájú országaiba, majd az Újvilág felfedezése után Európába. Spanyolországban már 1493-ban feljegyezték, hogy Kolumbusz olyan borsot hozott magával, amely csípősebb a kaukázusinál. Fogyasztása először Portugáliában terjedt el, majd polgárjogot nyert az öreg kontinens összes országában.



GAZDAKÖR