Címlap

Bejelentkezés


Élelmiszerbiztonság: tavaly 30 százalékkal több volt a problémás magyar ügy

Rovat(ok):

Tavaly 98 magyar vonatkozású élelmiszerbiztonsági esetet jelentettek be a hatóságok az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra szakosodott gyorsveszély-jelző rendszerébe (RASFF). A magyar ügyek 3 százalékát tették ki a 3 322 összes eredeti RASFF bejelentésnek, de a korábbi évek átlagához képest így is 30 százalékos, 2008-hoz viszonyítva pedig 66 százalékos növekedést takartak. A legtöbb hazai eset az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkező anyagokhoz kötődött.

Összesen 98 magyar vonatkozású ügyet jelentettek be a hatóságok az RASFF-be az elmúlt évben – derül ki a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (Mébih) tájékoztatójából. Egy évvel korábban 59 ilyen esetet regisztráltak, így a tavalyi bejelentések 66 százalékos növekedést takarnak. A kimutatások szerint ugyanakkor 2005-ben 84, 2006-ban 88, 2007-ben pedig 72 problémás ügy volt, vagyis ez évenként átlagosan 76 esetnek felel meg. Ehhez képest 30 százalékos növekedés mutatható ki 2009-ben. A tavaly kifogásolt termékek 19 esetben származtak Magyarországról, és ez a korábbi évek 17-20 közötti arányának felelt meg - áll a Mébih tájékoztatójában.
A legtöbb hazai ügy az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkező anyagokhoz (a nehézfémekhez, a formaldehidhez, az aromás aminokhoz, a ftalátokhoz) kapcsolódott. A takarmányok esetében a szalmonella jelentette a leggyakoribb veszélyt. A dió, a diófélék és a snack élelmiszerkategóriában nem megengedett mennyiségű aflatoxin és GMO-szennyezettség állt a kifogásoltság hátterében. A gabonafélék és sütőipari termékeket elsősorban gluténtartalmuk, GMO-szennyezettségük, DON-tartalmuk miatt kifogásolták a hatóságok. Az étrend-kiegészítők, a különleges táplálkozási célú élelmiszerek és a dúsított élelmiszerek főként nem engedélyezett összetevőik miatt okoztak gondot, de előfordult, hogy az étrend-kiegészítő tabletta rendkívül nagy jódtartalmú tengeri hínárt tartalmazott, vagy a termékben nem használható gyógyszert mutattak ki. Egy-egy esetben pedig még nem engedélyezett, új élelmiszernek minősülő összetevőt szerepeltek a kifogásolt készítményekben.
Az Európai Bizottság a 2009-es RASFF jelentést szeptember 10-én jelentette meg. Az élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó uniós gyorsveszély-jelző rendszer célja, hogy tájékoztassa a tagállami hatóságokat az élelmiszerekben és takarmányokban előforduló kockázatok miatti intézkedésekről. Az információcsere különböző formanyomtatványok útján, elektronikusan történik.
Az RASFF brüsszeli központjába tavaly összesen 3 322 eredeti bejelentés érkezett, amelyből 578 riasztás, 1218 információs jelentés, 1484 határ-visszautasítás és 42 hír volt. Az eredeti információkhoz 4767 utánkövető bejelentés kapcsolódott, amelyek ügyenként átlagosan 1,4 további ügyiratot jelentettek. Az eredeti bejelentések száma 5,8 százalékkal, az utánkövető bejelentéseké 17,7 százalékkal haladta meg a 2008-ban regisztráltat. Az összes kezelt ügyiratok számának átlagos növekedése 13,4 százalékos volt az előző évhez képest.



AGROMONITOR