Az elmúlt hat évben megduplázódott a bodzaültevények területe Bács-Kiskun megyében. A kivágott szőlők helyére telepítik a gazdák, idén a tavalyi felvásárlási ár két-háromszorosát fizeti a felvásárló.
Három éve vagy harmincmázsányi bodzámat lopták el a tolvajok, egy éjszaka, akkor is jó ára volt a termésnek, mint az idén. Mostanában szüret idején gyakran éjszaka is kijövök az ültetvényre, hogy megriaszszam az idegeneket – mondja Trsztyinszki Béla, kiskőrösi gyümölcstermesztő.
Ezekben a napokban szüretelik a termést, melyet az élelmiszeriparban színezésre, szörpök, sűrítmények készítésére használnak. C-vitamin-tartalma a citrus gyümölcsök duplája, a vastartalma szintén magas. Most az ára is igen jó, köszönhető ez a tavaszi, nyár eleji időjárásnak. A szakemberek becslése szerint a termés csaknem fele, odalett a hatalmas esők miatt. Tavaly 35 forintért is odaadta, most meg 150-ért viszik a bogyós gyümölcsöt, olyan kevés termett, magyarázza a gazda, aki emellett szőlővel, csonthéjas – szilva, meggy, cseresznye – gyümölcsökkel is foglalkozik. Egy normális évben egy fa 20, most azonban jó ha 10 kilónyi termést hoz. Ugyanaz a helyzet, mint a szőlővel. De az időjárás kiszámíthatatlanságával számol minden termesztő. A maga tehetségével, szorgalmával az égiek szeszélyét valamenynyire ellensúlyozni tudja, de a piac, az kiszámíthatatlan. Inkább lenne kevesebb a felvásárlási ár, véli, de azzal minden évben lehessen kalkulálni.
A bodza jövedelmezősége közel hasonló a szőlőéhez, ugyanakkor kevesebb a munka a növénnyel– magyarázza Matula Árpád, a megyei földművelésügyi igazgatóság kertészeti felügyelője. A szakember, aki maga is 8 hektáron termeszti a növényt azt mondja, hogy Bács-Kiskunban 2004-ben még 400, ma már 800 hektáron nevelik az emberek a bodzát, ami egyre több helyen a szőlő helyét foglalja el. A szőlőt, – bár egyeduralkodó gyümölcs a térségben – akkor érdemes termeszteni, ha az önköltségi árat csökkentik a gazdák, mert a felvásárlási árak, – az ideitől eltekintve – igen alacsonyak.
Az árcsökkentés módja a gépi szüretelés. A hegybírók becslése szerint fele annyi árért szüretel le egy hektárt egy gép, mint a munkások. Egyre kevesebb emberre an szükség, akik jövedelme tovább csökken a környéken.
GAZDAKÖR