Címlap

Bejelentkezés


Drágaság a piacon: aranyáron van a gyümölcs

Rovat(ok):

Már tavasszal sejteni lehetett, hogy aranyáron mérik majd a piacokon a zöldséget és a gyümölcsöt. A termésnek sokat ártott a rossz idő.

– Termésminőség és -mennyiség szempontjából rendkívül rossz fél éven vagyunk túl. A gyümölcsök és a zöldségek mindkét tekintetben elmaradnak a korábbi évektől – összegezte tapasztalatait Cseh László, a Jász-Tész Kft. nagyrédei hűtőházának vezetője. – A rossz idő miatt a tervezett 1200 tonna gyümölcsből mindössze csak 400 tonnát tudtunk feldolgozni. A nagy esőzéseket a szamóca kifejezetten megsínylette, de az időjárás a cseresznyét teljes egészében tönkretette. A szedés előtt a fán megrohadt a gyümölcs, ezért nem tudták leszedni.

A nagyrédei hűtőházban – ahol a térségben és a megyében megtermett alapanyagokat dolgozzák fel – ebben az esztendőben a korábbi évekhez képest ribizliből is kevesebbet vásároltak fel, mert a rossz virágzás és az elhúzódó betakarítás miatt kevesebb lett a termés. A málna minőségén és mennyiségén nemcsak a természeti csapások, hanem a növény egészségügyi állapota, valamint az egyre zsugorodó termőterületek is rontottak, így ebből nagyságrendileg csökkent a felvásárolható termés. A kajszibarackot pedig a jég vitte el.

– A zöldségek helyzete sem túl rózsás. Egyrészt csúszik a szezon is, az időjárás miatt másfél hónappal később tudtak vetni, emiatt a zöldbabok feldolgozását nemrég kezdtük meg – tette hozzá Cseh László.
Már a zöldborsó betakarításakor látszott, hogy gondok lesznek az idei terméssel, hiszen a termőterületek 30–40 százalékát nem lehetett hasznosítani a sok csapadék miatt.

– A kiesett mennyiséget másodvetésből és vásárlásból próbáljuk pótolni. Attól függetlenül, hogy az időjárás nem volt kedvező a betakarításhoz, nem lehet rosszabb a forgalmazott termék minősége. Némely feldolgozott zöldség és gyümölcs ára valószínűleg emelkedni fog, hiszen kevesebb áru fajlagosan többe kerül. A belföldi piacokat a kisebb termésből is kiszolgáljuk, akár az exportpiacok rovására is. Nem akarjuk, hogy az üzletláncok importból pótolják a kiesést – vélekedett a hűtőház vezetője, aki szerint másfél hónap múlva ér véget a feldolgozási időszak, amikor a zöldbabot, a fejtett babot, a karfiolt, a gyökérféléket és a brokkolit is betakarították már.

De nemcsak a felvásárlók, hanem a termelők is szorult helyzetben vannak. Vágner Ákos, a Heves Megyei Agrárkamara titkára a gazdáktól kapott információk alapján elmondta: az időjárás a mezőgazdaságból élők számításait is keresztülhúzta, hiszen a hűvös, csapadékos idő sok betegségnek kedvezett, ami rontotta a termést. Bár általános tapasztalat, hogy az a gondos gazda, aki időben vetett például borsót és napraforgót, annak nincs jelentős terméskiesése.

– Az idei gyümölcstermésre általában igaz, hogy elsősorban ipari felhasználásra vásárolják meg, és kevesebb jut étkezésre a fogyasztókhoz. Érvényes ez a meggyre, a barackra, a szilvára, az almára és a körtére is. A két utóbbi gyümölcsnél – gazdálkodótól és fajtától függően – 50–80 százalékos terméscsökkenés tapasztalható az idén. Ennek az az oka, hogy a sok eső miatt elmaradt vagy késett a növényvédelem. Emiatt az almán megjelent az úgynevezett varasodás, ami nem rontja a gyümölcs minőségét, csak az esztétikai értékét. Sajnos a hazai fogyasztók többsége szemre, és nem a beltartalmi értékre koncentrálva vásárol. Pedig a varasodás ellenére is jobb a magyar alma, mint a külföldi, aminek nem ismerjük a növényvédő szeres kezelését és a termelőjét sem. Ráadásul a hazai gyümölcsnek az íze és az eltarthatósága is jobb.



AGROLINE