Brüsszelhez fordulna több borvidék – Emelkednek a felvásárlási árak
A kedvezőtlen időjárás és a gombafertőzések megtizedelték a termést a magyar borvidékeken. A szerénynek ígérkező szüretből az elmúlt évtizedek legkevesebb bora készülhet, amely még a hazai fogyasztást sem fedezi.
Még sokat alszik kint a szőlő (vagyis bármi megtörténhet), szokták ilyenkor, a szüret elején mondani a borászok, de az idén nincs olyan borvidékünk, ahol sikerült volna teljes mértékben megvédeni a betegségektől a termést. A dombvidéki szőlők talaját sok helyütt az özönvízszerű eső mosta le, s az ilyen helyeken nemcsak a betegségek elleni többletvédekezésre kellett költeni, hanem a talajt is pótolni kellett.
A szőlő érettsége határozza meg, mikor kezdődhet a szüret. Mivel idén esős volt nyár, s most sem kedvező az időjárás, ezért a szokásosnál később kezdődött a munka. Először a fehér fajtákat, a csabagyöngyét és az Irsai Olivért, illetve a portugiesert (korábban oportót) szedik le, a későbbi érésű kékszőlők, így a cabernet-k csak szeptember második felében kerülnek a pincékbe.
A legkésőbb, általában októberben Tokajban indul a szüret. Szakértők szerint a szeszélyes időjárás miatt az idei bor jellege is eltér a tavalyi évjáratétól: ezúttal inkább a friss, élénk savérzet, valamint a szőlőre jellemző illat- és zamatanyagok lesznek a meghatározók. Ezért nem kizárt, hogy az idén szükség lesz a borok alkoholtartamát jelző mustfok növelésére. Az uniós boretikett másfél százalékot tesz lehetővé, de több borvidéken már fontolgatják, hogy Brüsszelhez kell majd fordulni a nagyobb mérték engedélyezéséért.
Egy hónapja sokan túlzónak tartották Varga Péter, a badacsonyi Varga Pincészet tulajdonosának kijelentését, amikor az elmúlt fél évszázad legkisebb termését jósolta, az átlagos évjáratnál akár egymillió hektoliterrel kisebb bortermésről beszélt. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának legfrissebb termésbecslése szerint 406 ezer tonna szőlő termett 64 ezer hektáron, ebből következik, hogy a termés mennyisége nem fedezi az évente hárommillió hektoliteresre becsült hazai borfogyasztást – állítja Kamocsay Ákos, a Hilltop Neszmély Zrt. főborásza. Valódi hiánytól nem kell tartani, mert az egyre bővülő import mellett a hazai borivók nem szenvednek hiányt. A Neszmélyi borvidék elnöke elmondta azt is, hogy az illatos, korai fajtákat javában szüretelik a viharokat és betegségeket megszenvedett tőkékről. Bár még csak a szüret elején tartanak, de a 20-30 százalékos terméskiesés már biztosnak látszik.
Ennek köszönhetően a tavalyi felvásárlási árak kissé növekedtek, de az északi borvidékeken a szlovák és cseh szőlővásárlók is felverték az árakat. Arrafelé a magyarnál is nagyobb a terméskiesés, ezért ezertonnás menynyiségekben viszik a szőlőt, és valószínűleg mustot és bort is fognak vásárolni. Kénytelen lesz bort vásárolni azonban a Hilltop Neszmély is. Kamocsay Ákos szerint ahhoz, hogy a brit piacon – ahol idén tízmillió palack bort értékesítenek – folyamatos jelenlétüket biztosíthassák, állandó és bő kínálattal kell szerepelniük, és ehhez saját és szerződött termelőik termése az idén kevés lesz.
A legnagyobb bajt azonban a betegségek okozzák, amiből idén volt már minden, peronoszpóra, botritisz, szürkerothadás és lisztharmat is – mondta Cziráki Imre, a Balatonboglári borvidék elnöke. A környéken pénteken még esőben is szüreteltek, hiszen már a termést kell menteni, ugyanis ha az érés végső fázisában nem száraz és meleg az idő, akkor a szőlőben lévő cukrokért a borászoknak a botritisz nevű gombával kell versenyezni, s a fényszegény, hűvös, csapadékos időben a gomba lesz a nyertes. Ezért a termelőkkel egyezségre jutva inkább alacsonyabb cukortartalommal, de leszedik a szőlőt. A boglári elnök szerint a 2722 hektáros borvidéken a tavalyinál harmadával kevesebb lesz a termés, de az árak nem emelkedtek ennyire, mert a muscat ottonel 70, az oportó 48, a zenit 60, az Irsai Olivér 70-75 forintot ér.
Hasonló tapasztalatokról számolt be Szakáll Pál, az Etyek–Budai borvidék elnöke is. Megtudtuk, hogy kéthetes késéssel ugyan, de már befejezték az Irsai Olivér, zefir szedését és már telnek a puttonyok a zenit, zengő, Viktória gyöngye sorokban is. A korai, illatos szőlőkben a tavalyihoz képest a veszteség 40-50 százalékos, de ahogy az elnök elmondta: a későbbi érésűek talán javítanak majd ezen az átlagon és a borvidék a szüretet 20-30 százalékos átlagos veszteséggel zárja.
NÉPSZABADSÁG