Címlap

Bejelentkezés


A téglaporos pirospaprika és a vegyszeres alma a rémmesékbe való és nem az üzletek polcaira!


Hatályba lépett a másodlagos élelmiszervizsgálatról szóló rendeletmódosítás
Az emberek 96 százaléka támogatja az élelmiszerek fokozott ellenőrzését.

– Az új rendelet célja, hogy megakadályozza a silány minőségű élelmiszerek terjesztését és beáramlását a hazai piacokra. Magyarország ne legyen Európa élelmiszer-hulladék lerakóhelye.

– Az új előírással bevezetjük a másodlagos élelmiszervizsgálatot, amely minden raktárat, hűtőházat és szállítmányt érint.

– A dupla ellenőrzés dupla biztonságot jelent. A termékeket nemcsak az előállítás helyén (elsődleges élelmiszervizsgálat), hanem a kereskedelmi láncok állomásain is vizsgálják.

– Az új rendszer lényege, hogy a hűtőházak és raktárak üzemeltetőinek a nagy kockázatú élelmiszereknél (pl. hús, friss zöldség-gyümölcs, tej, tejtermékek) 2 nappal a szállítmány érkezése előtt bejelentési kötelezettségük lesz (szállítmány mennyisége, beszerzési ára, származási helye, első magyarországi tárolási helyszín) a felügyeleti szerveknek.

– Így a hatóság, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) minden nagybani élelmiszer-szállítmány útját nyomon követheti és ellenőrizheti.

– Az MGSZH a beérkezett adatok alapján kockázatalapú ellenőrzést végez. Ahol problémát találnak, ott sűrűbben ellenőriznek.

– A vizsgálatok nem kizárólag a külföldi árukra vonatkoznak, a felügyelet megkülönböztetés nélkül a magyar élelmiszereket is rendszeresen ellenőrzi.

– Az eddigi húsáruknál alkalmazott szúrópróbaszerű vizsgálatok helyett az MGSZH a kockázatosnak ítélt szállítmányok (nem csak húsáruk) 100%-át ellenőrzi.

– Kiküszöbölhetővé válik a dátum átcímkézés, átírás és az élelmiszerhamisítás.

– A szállítmányokkal kapcsolatos adatokat (pl. a beszerzési ár) az ellenőrző hatóság munkatársai a legszigorúbb titokvédelmi előírások szerint kezelik.

– A új rendelet előírásait megszegők szigorú szankciókra számíthatnak.

– Az eljárás (másodlagos élelmiszerellenőrzés) Európa több országában működik. Az új magyar szabályozás összhangban van az európai uniós normákkal.

– A rossz minőségű élelmiszerek kiszorítása lehetővé teszi, hogy a magyar kistermelők eladhassák termékeiket a kereskedelemben.

– A rendszer működéséhez szükséges szakembergárda jó része átcsoportosításokkal biztosítható, a betöltetlen álláshelyekre pedig új munkatársakat vesz fel a hivatal.



FVM