Az európai állattartókat, a húsipart, a zöldség- és gyümölcságazatot hátrányosan érintheti, hogy az Európai Bizottság felújította szabad-kereskedelmi tárgyalásait a latin-amerikai országokkal. Ha megállapodnak, a tengerentúlról olcsó élelmiszerek érkezhetnek hazánkba is.
A miénknél előnyösebb éghajlaton, nagyobb gazdaságokban, olcsóbb munkaerővel és lazább előírások mellett folyik az élelmiszer-termelés azokban a dél-amerikai országokban, amelyekkel szabad-kereskedelmi megállapodást kötne az Európai Bizottság.
Az Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay mellett társult tagként Bolíviát, Chilét, Ecuadort, Kolumbiát és Perut tömörítő Mercosurral 2004-ben már megszakadtak az akkori tárgyalások – az európai agrárium nagy megkönnyebbülésére. Miután Brüsszel újra felvette az akkor elejtett fonalat, újra hallatják hangjukat az Európai Parlament mezőgazdasági szakemberei. Az Európai Tanács ülésén húsz tagország érvelt a tárgyalások felújítása ellen, köztük hazánk is – mindhiába.
A tárgyalások mezőgazdasági vonatkozásai beláthatatlan következményekkel járhatnak Európa mezőgazdaságára – állítja honlapunkhoz eljuttatott közleményében Tabajdi Csaba európai parlamenti képviselő. A Dél-Amerikában kedvező körülmények között előállított és olcsón szállított élelmiszerek európai importja elsősorban a hústermelő ágazatnak tehet keresztbe, de rosszul járhatnak egyes zöldségek és gyümölcsök, a kukorica és a bioetanol-hasznosításra szánt növények termelői, a méhészek, a tejágazatban tevékenykedők is. Ha az Európai Bizottság vámengedményeket ad a Mercosur-országoknak, azzal a tagországok termelőit, különösen a kistermelőket lehetetleníti el. További problémát jelent, hogy az Európai Bizottság a Világkereskedelmi Szövetséggel (WTO) is tárgyalásokat folytat, miközben Dacian Cioloş mezőgazdasági biztos mellett az európai agrárvezetők nagy része is egyetért abban, hogy a két megegyezés egyszerre az európai agrárium végét jelentheti.
„Az Európai Bizottság tévúton jár. A Mercosur valódi célja csak további agrárengedmények kicsikarása. Egy esetleges megállapodásból csak az ipari termékeket és szolgáltatásokat exportáló régi EU tagállamok remélhetnek előnyöket, amennyiben a Mercosur ezt cserébe felkínálja. Ez azonban kétséges, hiszen 2004-ben, éppen a kölcsönösség hiánya miatt fagyasztották be a tárgyalásokat. Az EU új tagállamainak ebből semmilyen hasznuk nem származik.” – írja Tabajdi Csaba.
SZABADFÖLD