A legtöbb termékcsoportban azonban már bővülés van
Még mindig javulóban van a külkereskedelmi mérleg, de vannak már a belső kereslet beindulására utaló jelek is. A tavaly látottnál azonban jóval szűkebb az export-import olló: a kivitel volumene 16,8, a behozatalé pedig 15,9 százalékkal bővült áprilisban éves összevetésben – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Ezek a válság előtti időszakra jellemző számok, de ezúttal a viszonyítási alap igen alacsony. A tavalyi első hónapokban jóval 20 százalék feletti zuhanás volt, így még messze nincs a forgalom a 2008-at jellemző szinten.
A számunkra meghatározó európai piacok ugyan viszonylag lassan állnak talpra, de a korábban leépített készletállományok újrafeltöltése – főként az iparban – lökést adott a hazai exportőröknek is. Tavaszra azonban kifulladni látszik az előző hónapok irama. Az előző havi gyenge teljesítményre még magyarázat volt a viszonylag magas bázis, de most ez sem érvényes. Ez pedig azt az elméletet látszik alátámasztani, hogy hiába jutottunk túl a receszszió nehezén, még nem tud a gazdaság tartósan magasabb sebességfokozatban maradni.
Az egyensúlyi folyamatoknak azonban kedvez a gyenge gazdasági teljesítmény, főként úgy, hogy a belső piac nem talált magára. Az áprilisi külkereskedelmi mérleg 505 millió eurós többlettel zárt, ezzel már az első négy hónapban nagyobb aktívum halmozódott fel, mint tavaly júniusig. Ez azt jelzi, hogy egyáltalán nem irreális túlszárnyalni a tavalyi, majdnem 4 milliárd eurós számot, ezt jelzi előre a legtöbb szakértő.
Az idén az első négy hónap során a gépek és szállítóeszközök forgalma átlag felett, 21, illetve 17 százalékkal nőtt, miközben az exportvolumen 18, az import 14 százalékkal emelkedett ugyanebben az időszakban. Ez annak fényében meglepő, hogy az autópiac még mindig jócskán zsugorodik. Az élelmiszerexport a tavalyi évet jól átvészelte, mivel rekordtermés volt gabonákból. Most viszont közel 30 százalékos kivitelcsökkenés volt ebben a termékkörben, amely így mínuszba lökte a teljes élelmiszerexportot. Az energiabehozatal is érdekesen alakult: tavaly a magasabb árak mellett kevesebbet importáltunk, mint az idei első hónapokban. Ezt a megnövelt gáztározó-kapacitások tehették lehetővé.
Az EU-tagországokkal folytatott kereskedelmünk volumene továbbra is alacsonyabb, mint a közösségen kívüliekkel. Ez már tavaly is megfigyelhető volt, és arra vezethető vissza, hogy a feltörekvő ázsiai piacok alig érezték meg a globális válságot, a fogyasztásuk – igaz, relatíve alacsony szintről – dinamikusan bővült. BD
VILÁGGAZDASÁG