Címlap

Bejelentkezés


Mentőövre vár a Gyulai Húskombinát

Rovat(ok):

Mintegy egymilliárd forintos tőkeinjekcióra lenne szüksége a Gyulai Húskombinátnak, hogy megtarthassa bel- és külpiacait, és hogy ne érje újabb csapás a térség legnagyobb adófizetőjét, foglalkoztatóját – tudta meg a Magyar Hírlap. A vállalat megmentése közérdek lenne, ám egyelőre nem történt érdemi előrelépés a korábban ígért állami mentőöv ügyében, még mindig csak egyeztetések zajlanak a dotációról. „Senkinek nem lehet az érdeke a húskombinát felszámolása és bedöntése. Hungarikumokat gyárt a vállalat” – mondta lapunknak Görgényi Ernő, Gyula polgármestere.

Az 1868-as alapítású cég hazánk legrégebbi húsipari vállalkozása, amely nemzetközileg elismert, kiváló minőségű termékeket állít elő

Egyelőre nem történt érdemi előrelépés a Gyulai Húskombinát állami megsegítéséről, a stratégiai jelentőségű vállalat megmentéséről. „Zajlanak a tárgyalások a kormány, a Vidékfejlesztési Minisztérium, Gyula önkormányzata és a cég között, de konkrétumokról még nem lehet beszélni” – mondta lapunknak Ruck János, a húskombinát vezérigazgatója.

Kérdésünkre kijelentette, mintegy egymilliárd forintos tőkeinjekcióra lenne szüksége a cégnek, hogy megtarthassa bel- és külpiacait, és hogy ne érje újabb csapás a vállalatot. A kormányzat kiemelt vállalattá nyilvánítaná a társaságot, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter pedig a kabinet elé terjesztette a húskombinát megmentésére készített tervezetet. A kiemelt állami vállalattá nyilvánításához szükséges kormányrendelet is elkészült, de még nem döntöttek a tervezetről.

„Minél előbb dönteni kellene, a vállalat megmentése közérdek lenne. Kérésünket Lázár Jánoshoz, a Miniszterelnökséget vezető államtitkárhoz is eljuttattuk. Minél inkább csúszik az állami segítség, annál nagyobb lesz a baj, a beszállítók ugyanis a bizonytalanság miatt félnek hitelezni, az idő pedig fogy. Ha egyszer bezár az üzem, akkor aligha lehet majd újraindítani a gyártást és életre kelteni a vállalatot” – mondta a Magyar Hírlapnak Görgényi Ernő, Gyula polgármestere. Hangsúlyozta, a városnak ugyan szűkek az anyagi lehetőségei, de a munkahelyek és a gyulai kolbász mint hungarikum megmentése érdekében minden követ megmozgatna a vállalat megmentése érdekében. A városvezető kiemelte: a térség egyik legnagyobb foglalkoztatója a Gyulai Húskombinát, amely adózás szempontjából is a legnagyobbak közé tartozik. A vállalat mintegy négyszáz embernek ad munkát, de a cégre épülő vállalkozásokkal és beszállítókkal együtt további több száz ember megélhetését biztosítja az üzem. „Senkinek nem lehet az érdeke a társaság felszámolása és bedöntése, ráadásul hungarikumokat gyárt a vállalat” – jelentette ki Görgényi Ernő.

Görgényi Ernő: A minősítés segíti a termékek piacra jutását

Az 1868-as alapítású cég hazánk legrégebbi húsipari vállalkozása, amely nemzetközileg elismert, kiváló minőségű termékeket állít elő. Eredetvédett a gyulai és a csabai kolbász, a gyulai májas Magyar Termék nagydíjas készítmény. „A vállalat a válság miatt került nehéz helyzetbe, a recesszió rányomta a bélyegét a likviditásra. A tulajdonos újabb tőkeinjek­ciója mellett azért is lenne szükségünk az állami dotációra, mert a húskombinát huszonöt-harminc százalékos termelésnövekedésre lenne képes, de ennek a kivitelezésére nincsen elegendő tőkénk” – ismertette Ruck János. Szerinte ha nem tudják növelni a termelést, akkor a veszteségek nőnek. „Az utóbbi időszakban jelentősen megugrottak a költségeink. Az élő sertés ára mintegy harminc százalékkal nőtt, de az energiaárak, a bérjellegű és a logisztikai költségek is növekedtek, miközben mindezt nem tudtuk beépíteni az árainkba” – fogalmazott Ruck János. Tavaly 7,5 milliárd forintos árbevétele volt a Gyulai Húskombinátnak, de üzemi szinten háromszázmilliós veszteséget kellett elkönyvelnie. Az előző évben 8500 tonnányi terméket állítottak elő, 3500 tonna kolbászt és ötezer tonna más készítményt. „Az idén tízezer tonnára rúghat az előállított termékek mennyisége. A szükséges alapanyagok negyven százalékát belföldről szerezzük be, és hatvan százalékot tesz ki az import aránya, de ez azért van így, mert Magyarországon nincs elegendő sertés. Fontos hangsúlyozni azonban, hogy a gyulai kolbász szigorúan magyar alapanyagokból készül, tehát igazi hungarikumról beszélünk” – fejtette ki a vezérigazgató. Elárulta, komoly megrendeléseik vannak külföldről, az orosz piac például kifejezetten vevő a gyulai készítményekre, de az exportot csak a finanszírozási problémák elhárításával aknázhatnák ki teljes mértékben.

Görgényi Ernő mellett Ruck János is úgy véli, hogy stratégiai vállalat a Gyulai Húskombinát, így minél előbb szükség lenne az állami tőkeinjekcióra a magas minőséget előállító tradicionális vállalkozásnak.

Elindult a védjegyprogram

„Gyulai Termék” védjegyprogramot vezetett be az önkormányzat – mondta Görgényi Ernő, Gyula polgármestere. „A termelők érdekében döntöttünk a minősítési rendszer mellett, a „Gyulai Termék” jelzés használata ugyanis ösztönzi a helyi mezőgazdaságot, segíti a Gyulán és környékén termelt friss és tartós élelmiszerek piacra jutását, a zöldség és a gyümölcs értékesítését” – ismertette Görgényi Ernő. A jelölés tájékoztatja a lakosságot és a turistákat, akik szívesebben költik pénzüket a valóban helyben termelt termékekre, mint bizonytalan származású és minőségű árura. A polgármester kiemelte, a szellemi és fizikai termékekre is kiterjesztik a minősítési rendszert. Görgényi Ernő a gyulai áruházláncokkal is megegyezett, amelyek egy úgynevezett gyulai polcot biztosítanak a helyi termékeknek, és erre a vásárlók figyelmét is felhívják.



AGROLINE