Egyelőre visszavonta a beszállítói törvény módosítását kormány. Ebben arra kötelezték volna a kereskedőket, hogy az üzemi költségeiket beépítsék a saját előállítású kenyér árába.
Visszavonta a tizenkét kormánypárti képviselő a mezőgazdasági és élelmiszeripari beszállítókkal szemben alkalmazott tisztességtelen forgalmazó magatartás tilalmáról szóló, beszállítói törvény módosítását. Az egyéni képviselői indítványként benyújtott javaslatban azt irányozták elő, hogy a kereskedők a saját előállítású termékeknél kötelezően építsék be az árba a termék előállítása kapcsán felmerült üzemeltetési költségeket.
A piaci hírek szerint a Pékszövetség sugallatára született javaslat veleje az lett volna, hogy a nagy áruházláncok és a független pékségek termékei között csökkenjen az árkülönbség. A nagy áruházláncok főleg az utóbbi években azzal próbálják alacsonyan tartani a vevőcsalogató kenyér árát, hogy saját maguk állítják elő a pékárut és minimális haszonkulcs mellett értékesítik – illetve az olcsó kenyér költségét más termékek árában érvényesítik.
A probléma csak az volt a javaslattal, hogy az üzemeltetési költségek részarányos beépítése a péksütemények árába, elenyésző áremelést eredményezett volna, gyakorlatilag néhány fillérrel került volna többe a termék.
Ugyanakkor a kormánypárt feladta volna a leckét a cégeknek és a kereskedőknek egyaránt. A kereskedőknek ugyanis termékenként ki kellett volna számolni a „fajlagos” üzemeltetési költség mértékét – a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatala (MGSzH) ellenőreinek pedig azt kellett volna ellenőriznie.
Továbbra is érvényben van egy, a MGSzH ellenőrzési jogosítványait szélesítő, egy másik javaslat, ezúttal egy KDNP-s képviselőtől.
Egyelőre nem tudni, hogy pontosan miért vonta vissza a fideszes képviselőcsoport az előterjesztését. Kereskedői berkekből származó vélekedések szerint könnyen lehet, hogy csak”stratégiai visszavonulásról” lehet szó, azaz pontosítanak a javaslat szövegén.
AGROLINE